Chováme v bytovém domě zvíře

26. 05. 2015 8:59:39
Soužití s domácími mazlíčky se stalo běžnou realitou bytových domů snad všech měst naší republiky. Ať už pes, kočka, křeček, nebo různí plazi zpříjemňují život svým majitelům a mnohdy znepříjemňují život sousedům.

Přináší nám kousek přírody do betonové džungle a bez nich si už život mnoho z nás těžko dokáže představit. Ostatně jak by pravdivě řekl klasik Jiří Grossmann: "Přepich není vše a televizní program stěží nahradí pohled plaché laně."

Nový občanský zákoník se hrdě postavil i k řešení sporů, které častokrát mezi jednotlivými vlastníky zahořely v minulosti a nově výslovně povoluje majitelům mít a chovat v bytě zvířata. Toto pravidlo by nemělo být možné ani příliš omezit, dokonce ani individuální úpravou stanov. Pravidla plošně platí jak pro společenství vlastníků, tak bytová družstva. Avšak na první pohled by se mohlo zdát, že zákon tímto povoluje v domácích podmínkách i chov prasete, tak jak vtipně již před lety ve své povídce "užitečné zvíře" zpracovali Šimek s Grossmannem, nebo slona, jak jsme mohli vidět v animovaném seriálu Simpsonovi. Není tomu tak. Magickou formulí by měla být výjimka pro zvířata, která způsobují "obtíže nepřiměřené poměrům v domě". Zažehnány by tak měly být situace, kdy nájemník v sobotu nad ránem vidlemi z okna panelového domu v sedmém patře kydá hnůj, případně tajně chová kozu domácí ve sklepní kóji a její mečení urputně vydává za zaseklé vodní čerpadlo.

Co si pod nepřiměřenými obtížemi představit? Nejedná se "jen" o absurdní situace tak, jak jsem je popsal v odstavci výše. Pravidla pracují např. s velikostí chovaného zvířete (medvěd), počtem (hadí farma), nebezpečností (puma nebo tygr), pachovým projevem (skunk), nebo pronikavým hlasovým projevem (vřešťan). Ale abychom jen nepřeháněli, pro příklad může sloužit i případ s chovem deseti koček v jednom bytě. To už je reálnější hrozba, která se nezdá býti tak vzdálená některým z nás. Od čeho nás nová pravidla neochrání jsou například špatně vychovaní psi, kteří svoji přítomnost velmi rádi dávají najevo ideálně v brzkých ranních hodinách povětšinou ve společných prostorách domů, kde je zajištěna co největší akustická rezonance. Důležité však je, že pokud Váš domácí mazlíček přehnaně líná, kromě toho, že domácí podlaha získá novou zateplenou vrstvu, může se i navýšit Váš poplatek za úklid společných prostor domu. Tak i tak domácí mazlíčci patří k životu a stejně tak jak by měli jejich majitelé maximálně snažit neobtěžovat své okolí, mělo by i okolí respektovat onu "němou" tvář.

Psáno pro web www.chytryspravce.cz

Autor: Jan Kotlín | úterý 26.5.2015 8:59 | karma článku: 11.23 | přečteno: 694x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Občane České republiky, buď vděčný svému státu!

Ve žhavém pátečním odpoledni šplhala teplota nad třicet stupňů. Vidina přecpaného autobusu na ještě přecpanějších předvíkendových silnicích mě přiměla udělat změnu a zvolit k cestě z práce vlak.

18.6.2019 v 21:20 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 177 | Diskuse

Libor Chrášťanský

Že mi Soros zatím nic neposlal?

Asi někteří stojí na špatné straně náměstí, když jinde se rozdávají za účast prachy. Proč se smějeme lidem, kteří na ta náměstí chodí? Jsme stále ti stejní chudáčci čecháčci, co nikdy nic nedotáhli a nedokáží být trvale jednotní?

18.6.2019 v 21:07 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 228 | Diskuse

Tadeáš Firla

Jsme ohroženi sektářstvím?

Zdá se, že organizace Svědků Jehovových je sekta. Je možné, aby do naší společnosti a do politického života pronikly sektářské prvky? Posuďte sami. Máme se jich obávat? Co můžeme udělat?

18.6.2019 v 19:52 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 180 | Diskuse

Vladislava Chourová

Ministerstvo osamělosti.

Zvláště teď v předprázdninové době sladkého nic nedělání při otázce "a kam se chystáte na dovolenou" občas zaslechnu napříč generacemi povzdech. "Ale nikam, asi budu raději v práci. Samotné se mi nikam nechce." Před lety, krátce

18.6.2019 v 14:38 | Karma článku: 15.91 | Přečteno: 560 | Diskuse

Jiří Turner

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček serioznímu náhledu na historické události

Na událostech kolem Mariánského sloupu se dá pozorovat zcela malicherné rozdmýchávání vášní, stejně jako pokusy o falšování historie. Myslím, že bylo zbytečné v roce 1918 sloup bourat a je zbytečné ho v roce 2019 stavět znovu.

18.6.2019 v 11:23 | Karma článku: 32.59 | Přečteno: 2937 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2729

Najdete na iDNES.cz